قالب وردپرس بیتستان پرنده فناوری
خانه / آخرین اخبار / نگهداری بیش از یک میلیون اثر موزه ای در ۲۱ موزه شهید کشور

نگهداری بیش از یک میلیون اثر موزه ای در ۲۱ موزه شهید کشور

در ۲۱ موزه شهید در سطح کشور یک میلیون و ۱۵۷ هزار اثار موزه ای شهدا نگهداری می شود

کهف شاهد: مدیر کل اسناد و انتشارات بنیاد شهید و امور ایثارگران در گفت و گویی به مناسبت روز جهانی موزه اظهار داشت: به منظور بهره گیری از دستاوردهای دوران دفاع مقدس و انتقال و ترویج فرهنگ جهاد و مقاومت به نسل های آینده موزه های دفاع مقدس احداث شده است.

وی افزود: اولین موزه شهید سال ۱۳۵۹ احدث شد و در حال حاضر ۲۱ موزه در سطح کشور وجود دارد که در ان کلیه آثار ( غیر اسناد مکتوب) متعلق به شهدا که بار و  پیام فرهنگی و ارزش نگهداری تاریخی برای آیندگان دارد و یا آثار نفیس هنری که توسط هنرمندان در حوزه ایثار و شهادت خلق شده است از قبیل البسه شهدا، آثار حجمی متعلق به شهید ( انگشتر، سجاده، پلاک، مهر، تسبیح، کلاه خود و … ) و آثار خلق شده توسط شهید ( تابلوهای هنری، وسایل فنی ، ورزشی ، تجهیزات نظامی و …) در این موزه ها نگهداری می شود.

ایشان افزودند ، ماده ۶۴ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران می گوید: با توجه به ضرورت حفظ، جمع آوری و تمرکز کلیه اسناد و آثار شهدا و ایثارگران، دولت موظف است اقدامات لازم را برای حفظ و نگهداری اصل آثار و اسناد فرهنگی، هنری، تاریخی و علمی مکتوب و غیر مکتوب شهدا و ایثارگران دفاع مقدس و انقلاب اسلامی با رعایت اصول طبقه بندی به عمل آورد. در همین راستا طبق اساسنامه بنیاد شهید و امور ایثارگران وظیفه جمع آوری و حفظ و نگهداری و معرفی آثار فرهنگی، ادبی، هنری، وصایا و دیگر آثار شهدا و ایثارگران بر عهده این نهاد است بنابراین این مهم بر عهده بنیاد گذاشته شده است.

مدیر کل اسناد و انتشارات بنیاد شهید و امور ایثارگران یاداور شد: طبق ماده ۲ آئین نامه اجرائی ماده ۶۴ قانون جامع خدمات رسانی، جمع آوری اسناد و آثار از ایثارگران و خانواده های آنان صرفا توسط و از طریق بنیاد انجام خواهد شد و دستگاه های مشمول موظف به همکاری و هماهنگی با بنیاد می باشند. دستگاه های مشمول موظفند اصل اسناد و آثار را که قبلا جمع آوری شده است را به بنیاد تحویل دهند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *