خانه / آخرین اخبار / مصاحبه دو سال قبل مدیرعامل کانون همبستگی فرزندان شاهد با خبرگزاری تسنیم در مخالفت با اجرای طرح یکسان سازی قبور شهداء

مصاحبه دو سال قبل مدیرعامل کانون همبستگی فرزندان شاهد با خبرگزاری تسنیم در مخالفت با اجرای طرح یکسان سازی قبور شهداء

نگرانیم، نان برخی در تحریک خانواده شهدا باشد/خاطره خوبی از یکسان‌سازی نداریم

موضوعی که پس از عدم توجه به اخطارها و تذکرات خانواده شهداء ، منجر به واکنش مقام معظم رهبری گردید

کهف شاهد:کار ساماندهی گلزارهای شهدا از سال ۸۳ به تصویب هیأت وزیران رسید و در گلزارهای شهدای سراسر کشور اجرا شد. این ساماندهی در اکثر گلزارهای شهدا با یکسان‌سازی قبور و تخریب نمادهای مختلف سنتی در قطعات شهدا، شکل ظاهری آنان را دگرگون کرد و به دنبال این تغییرات، موج اعتراضات گسترده‌ای از جانب مردم و برخی مسئولین شکل گرفت. وقتی کار یکسان سازی به گلزار شهدای بهشت زهرا به عنوان بزرگترین گلزار شهدای کشور رسید و به دنبال آن قطعه ۴۴ یکسان سازی شد، موج اعتراضات بالا گرفت و کار برای مدتی متوقف شد. بعد از گذشت بیش از ۱۰ سال از آن روزها، ساماندهی گلزار شهدای بهشت زهرا(س) مجددا در دستور کار مسئولین قرار گرفته است. این بار نیز مردم با یادآوری خاطرات تلخ گذشته دست به اعتراضات مختلفی زدند و برای آنکه اتفاقات ناخوشایند دیگر گلزارهای در بهشت زهرا تکرار نشود، با اعتراضات خود خواهان رسیدگی مسئولین شده‌اند.

واکنش خانواده شهدا به موضوع ساماندهی قبور مطهر شهدا به عنوان کسانی که بیش از سایر اقشار مردم با این مزار انس دارند و ادامه کار ساماندهی منوط به رضایت و تأیید آنان است، مهم و قابل تأمل است. خانواده‌های شهدا نیز نظرات مختلفی در باب ساماندهی گلزارها طی سالیان مختلف داشته‌اند و اظهار نظر آنان و مطالبه آگاهی بخشی در این زمینه از مسئولین می‌تواند تاثیر زیادی در ادامه اجرای طرح باشد.

کانون همبستگی فرزندان شاهد یکی از تشکل‌های فعال ایثارگران و فرزندان شهداست. این کانون در واقع اتحادیه‌ای از تشکل‌های فرزندان شاهد است. کانون همبستگی فرزندان شاهد که سال ۹۱ تاسیس شد در نظر داشته که حوزه فرزندان شاهد در سراسر کشور را سازماندهی و صیانت کند. بدین ترتیب تشکل‌های فرزندان شاهد از سراسر کشور در این کانون جمع می‌شوند تا با برنامه ریزی مشترک در راه اهداف انقلاب و فرزندان شهدا به صورت متمرکز در کل کشور فعالیت‌های منسجمی را انجام دهند. حسین عامریان فرزند شهید محمد علی عامریان و مدیر عامل کانون همبستگی فرزندان شاهد است. او که در راستای فعالیت‌های کانون با خانواده‌ شهدا و ایثارگران در ارتباط است، در مورد طرح ساماندهی گلزارهای شهدا در سراسر کشور حرف‌هایی دارد.

یکسان سازی، طرحی اشتباه بود

عامریان در گفتگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم در این رابطه می‌گوید: طرح یکسان سازی گلزار شهدا، طرح اشتباهی بود که از ۱۵ سال پیش شروع شد. از همان زمان هم مورد اعتراض و مخالفت جدی خانواده شهدا قرار گرفته ولی متاسفانه علی رغم تلاش و نیت خیری که مسئولین داشتند، چون نظر خانواده شهدا و رضایت آن‌ها لحاظ نشده، مورد ایراد و مخالفت خانواده شهدا بوده است.

او ادامه می‌دهد: گلزار شهدا موزه دائمی و طبیعی جنگ و انقلاب و سرمایه نظام است. در عین وحدت و نظم خاصی که وجود دارد، بیانگر فرهنگ‌های مختلف و جمع شدن آن‌ها برای دفاع از نظام و انقلاب است و نشان می‌دهد که این‌ها چگونه کنار هم قرار گرفتند. بیانگر جوشش مردمی و عمومی است که تبدیل به سرمایه و محل مانوری برای نظام شده است. یعنی خود گلزارها بیانگر خیلی مسائل است و اینگونه نیست که فقط محل دفن یک سرباز باشد. یک موزه طبیعی و معنوی است که باید بگوییم جزء موزه‌هایی است که بیشترین بازدید کننده را دارد و هویت یک ملت را به طور جامع نشان می‌دهد.

مسئولین باید بدانند که مزار شهدا، حریم شخصی خانواده شهداست

عامریان با اشاره به پیام‌ گلزارهای شهدا می‌گوید: مسئولین باید بدانند که مزار شهدا نوستالژی خاصی برای خانواده شهدا دارد و می‌شود گفت حریم شخصی خانواده شهداست و بیانگر پیام‌ها و خاطرات زیادی است. خاطرات دوران جنگ، توسل‌ها، درد و دل‌ها و خانواده شهدا و مردم به آن فضا و شکل و شمایل علقیت خاصی پیدا کردند. مسئولین روی همین موضوع که خانواده‌ها و مردم حساس هستند، می‌خواهند طرحی را اجرا کنند بدون آنکه با خانواده شهدا هماهنگ و آن‌ها را توجیه کرده باشند.

بیم داریم که مسائل سیاسی و شخصی افرادی که نان آن‌ها در تحریک خانواده شهداست، در میان باشد

مدیر عامل کانون همبستگی فرزندان شاهد با اشاره به نحوه اعتراض مخالفان امروز این طرح و نگرانی‌هایی که بسیاری از خانواده شهدا در این رابطه دارند، می‌گوید: در این میان بیم آن را داریم که مسائل سیاسی و حتی شخصی برخی افراد و گروه‌ها که نان آن‌ها در ایجاد اینگونه التهاب‌ها و تحریک خانواده شهداست، در میان باشد. و برخی افراد در این قضایا مسائل سیاسی را دنبال کنند و به دنبال هیجاناتی باشند و برای تحت فشار گذاشتن این جناح یا آن جناح و سوءاستفاده از جایگاه خاص خانواده شهدا اقداماتی انجام دهند. مسئولین و همه هوشیار باشند که دشمنان راه امام و انقلاب از این فاصله و از این سوءتدبیرها و سوتفاهم‌ها استفاده‌های سیاسی بر خلاف راه شهدا و انقلاب نکنند. باید مسئولین بالاخره با آگاهی بیشتری به این موضوع بپردازند و تدبیری بیندیشند تا به نظر خانواده شهدا احترام بگذارند که این موضوع به نحو شایسته‌ای حل شود.

مسئولین و خانواده‌های شهدا در این رابطه به یک تفاهم برسند

عامریان معتقد است عده‌ای سودجو در میانه این بحث‌ها و دعواهایی که بیش از یک دهه به طول انجامیده، به دنبال اهداف خود هستند و باید مسئولین با راه حلی مناسب راه آنان را ببندند. او می‌گوید: در این قضیه برای اینکه این سوءتفاهم حل شود و تفاهمی حاصل شود و همسویی و درک متقابل بین آن‌هایی از مسئولین که قطعا خیرخواه خانواده شهدا هستند و خود خانواده‌ها که عزیزانشان آنجا هستند، ایجاد شود، می‌بایست چاره‌ای اندیشیده شود. خانواده شهدا حق دارند که نظرشان در رابطه با این موضوع را عنوان کنند چون آن‌ها صاحب این ایثار هستند. باید مسئولین و خانواده‌های شهدا همه به یک تفاهمی برسند و راه نفوذ بدخواهان را ببندند و نگذارند که از جایگاه ارجمند خانواده شهدا سوءاستفاده شود.

خانواده شهدا خاطره خوبی از ساماندهی ندارند

او در پاسخ به این بحث که مسئولین معتقدند برنامه مناسب سازی امروز با یکسان سازی دیروز فرق دارد و قراری بر بازسازی قبور نیست. و اعتراض امروز برخی خانواده شهدا به خاطر فیلم‌هایی است که به دروغ در این رابطه ساخته شده و در شبکه‌ها دست به دست می‌شود که صرفا قصد تحریک خانواده‌ها را دارد، می‌گوید: واقعیت این است که خانواده شهدا خاطره خوبی از این اتفاق ندارند و شاید قبل از اینکه حضرت آقا بفرمایند که شکل ظاهری قبور شهدا حفظ شود هم همین خانواده‌ها شاید سال‌ها مقاومت کردند اما بهایی به نظر آن‌ها داده نشد و الان هم بیم آن دارند که به اسم مناسب سازی اقدامات دیگری انجام شود. لذا باید به نگرانی‌هایی که وجود دارد، احترام گذاشت.

مسئولین باید به خانواده‌ شهدا اطمینان دهند که اتفاقی نمی‌افتد

عامریان ادامه می‌دهد: طبیعی است که قرار نیست سال‌ها اینجا به هیچ ترتیب دست نخورد و امور ظاهری که باید اتفاق بیفتد، اتفاق. در واقع بلا تشبیه وقتی می‌خواهند یک آثار باستانی را هم مرمت ‌کنند و می‌خواهند که هویت آن را حفظ کنند، اینگونه نیست که به آن دست نزنند بلکه سعی می‌کنند اصل را حفظ کنند و کمی هم به امورات دیگر بپردازند که در واقع تخریب بیشتر صورت نگیرد و قابل استفاده باشد. در قبور شهدا هم این حد قطعا مردم می‌پذیرند ولی من فکر می‌کنم مسئولین باید در این زمینه اطلاع رسانی بهتری داشته باشند و به خانواده‌ها اطمینان دهند که اتفاقی نمی‌افتد.

بعید می‌دانم خانواده شهدا با چند فیلم تحریک شوند/کم‌کاری از طرف مسئولین است که باید روشنگری کنند

مدیر عامل کانون همبستگی فرزندان شاهد می‌گوید: من بعید می‌دانم خانواده شهدا با چند فیلم تحریک شوند. آنقدر بصیر و آگاه هستند که این اتفاق نیفتد اما ممکن هست اینجا اشخاصی باشند که با انگیزه‌های خاص بخواهند بر خلاف مصالح خانواده شهدا و مسئولین اقدام کنند که باید به خود خانواده شهدا گفت که هوشیار باشند. اگر مسئولین روشنگری کنند، مشکلاتی از این قبیل هم حل می‌شود. من فکر می‌کنم کمی کمکاری از طرف مسئولین است و باید روشنگری بیشتری در این زمینه داشته باشند. ولی همه باید حواسمان به نفوذ باشد. حضرت آقا که به نفوذ اشاره داشتند، در واقع موضوعی را عنوان کردند که در بخش‌های مختلف جامعه هست. نفوذ درجاهایی که حساسیت بالاتری دارند، زودتر شروع می‌شود و امورش پیچیده‌تر است. خانواده شهدا به خاطر جایگاه خاصی که در جامعه دارند، هم باید آگاهی لازم را در امور مختلف داشته باشند. فکر می‌کنم به این موضوع مناسب سازی هم دامن زده شده که به اینجا رسیده و پرحاشیه شده است وگرنه مشکل لاینحل و پیچیده‌ای نیست.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *