قالب وردپرس بیتستان پرنده فناوری
خانه / آخرین اخبار / آغاز به کار تشکل مجمع طلاب و فضلای فرزند شهید

آغاز به کار تشکل مجمع طلاب و فضلای فرزند شهید

تشکل مجمع طلاب و فضلای فرزند شهید با ابتکار کانون همبستگی فرزندان شاهد، فعالیت خود را رسما آغاز کرد.

 

آغاز به کار تشکل مجمع طلاب و فضلای فرزند شهید

 

کهف شاهد: تشکل مجمع طلاب و فضلای فرزند شهید با ابتکار کانون همبستگی فرزندان شاهد و با برگزاری همایش طلاب و فضلای فرزند شهید و انتخاب هیئت مؤسس در سال ۹۶ تصمیم به فعالیت گرفت و در اردیبهشت امسال، با اخذ مجوز از وزارت کشور و برگزاری اولین جلسه مجمع عمومی، فعالیت خود را رسما آغاز کرد.

آیت‌الله محمد سعیدی فرزند شهید آیت‌الله سعیدی و تولیت آستان مبارک حضرت معصومه(س) در اولین جلسه مجمع عمومی مجمع طلاب و فضلای فرزند شهید به ویژگی اشخاصی که برای مدیریت تشکل انتخاب می‌شوند اشاره کرد و طی سخنانی اظهار داشت: در رشد جایگاه و موفقیت یک مجموعه، هیئت مدیره بیشترین تأثیر را دارد و اعضای آن عالی‌ترین مرتبه یک مجموعه است. با این توصیف‌ها باید افرادی متخصص را انتخاب کرده که  قدرت ابتکار بالایی داشته باشند. اعضای هیئت مدیره باید به وصیتنامه شهیدان آشنا باشند و هدف شهدا را بشناسند.

آیت‌الله سعیدی با اشاره به دغدغه‌ رهبر انقلاب مبنی بر حفظ روحیه انقلابی در حوزه علمیه قم گفت: افرادی که برای هیئت مدیره این تشکل انتخاب می‌شوند باید روحیه انقلابی داشته باشند، کسانی که در خود توان انجام کارهای انقلابی را می‌بینند نباید عقب بکشند چرا که در روایتی از حضرت یوسف صدیق داریم که وقتی افراد توانایی در خودشان احساس می کنند باید خودشان را در معرض قرار بدهند و از دیگران پیشه بگیرند. لازم است افراد منتخب ظرفیت روحی، کاری، تقوا،  مهارت تصمیم گیری، مهارت ادراکی و  قدرت تشخیص اصل از فرع و مهارت گفتگو و سازنده در جمع را داشته باشند.

آیت‌الله محمدی عراقی رئیس هیئت موسس مجمع طلاب و فضلای فرزند شهید و رئیس هیئت امنا کانون همبستگی فرزندان شاهد نیز در اولین جلسه مجمع عمومی مجمع طلاب و فضلای فرزند شهید گفت: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی که خبر شهادت آیت‌الله سعیدی به گوشم رسید، بسیار متاثر شدم. پیکر ایشان را هم شبانه به خاک سپردند. ولی از آنجا که خدا نمی‌خواست که خون این شهید پایمال شود، بعد از رسیدن خبر شهادت ایشان به حوزه علمیه، موج بزرگی به راه افتاد. این خون شهدا بود که باعث شد نهضت امام خمینی(ره) زنده بماند.

رئیس دفتر مقام معظم رهبری در قم در ادامه تصریح کرد: بنده در دوران دفاع مقدس افتخار داشتم که نماینده حضرت امام(ره) در جنگ باشم. در همان دوران بود که اصطلاح «طلاب رزمی تبلیغی» مطرح بود، این اصطلاح را به کسانی می‌گفتند که هم می‌جنگیدند و هم تبلیغ دین می‌کردند. تیپ امام صادق(ع) در همان دوران تشکیل شد و تعدادی از شهدا در همین تیپ به شهادت رسیدند از جمله شهید شیخ عباس شیرازی قائم مقام که از بخش تبلیغات جنگ بود.

آیت‌الله عراقی گفت: در دوران جنگ تحمیلی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی آیت الله جنتی بودند که از ایشان تقاضا کردیم فرمانده تبلیغات جبهه و جنگ را پذیرا باشد و ایشان هم پذیرفتند ولی گفتند من به دلیل مسائل کشوری نمی‌توانم در جبهه حضور داشته باشم به همین خاطر حجت‌الاسلام شهید عباس شیرازی را به عنوان قائم‌مقام خود معرفی کردند. از دیگر روحانیون می‌توان به شهید محلاتی اشاره کرد که یکی از روحانیون برجسته تاریخ به حساب می‌آیند و از افراد اثرگذار آن دوران بودند. روز شهادت شهید محلاتی خدمت حضرت امام خمینی(ره) رفتیم و تقاضا کردیم که این روز را روز روحانیت اعلام کنند که ایشان قبول کردند و پیام امام به «منشور روحانیت» معروف شد.

رئیس هیئت موسس مجمع طلاب و فضلای فرزند شهید تاکید کرد: از ابتدای تشکیل کانون همبستگی فرزندان شاهد معتقد بودم، در حوزه‌های علمیه نیز باید فرزندان شاهد کانونی را تشکیل دهند. با این هدف که فرزندان شهدا که چند لشکر عظیم در کشور هستند را دور هم جمع کنیم تا یک حرکت بزرگ صورت گیرد و حمایت ویژه از خانواده شهدا را در دستور کار داشته باشیم. شاید برخی می‌گویند که بنیاد شهید مسئولیت این کار را بر عهده دارد، ولی بنده می‌گویم که بنیادشهید حداکثر بتواند پشتیبانی مالی و اداری را تامین کند و نیروی کافی برای انجام امور فرهنگی را ندارد،  لذا وظیفه این کانون و شما عزیزان این است که به دوستان کمک کنید و کار تبلیغی را انجام دهید و باید همه در خدمت خانواده شهدا باشیم.

وی افزود : به طور مشخص در اساسنامه ای که در ۴۱ ماده به تصویب رسیده است  اهداف مجمع ذکر شده و حتی قابل تغییر هم است. برای مثال یک عبارت این اساسنامه این است که حفظ آثار و ترویج فرهنگ ایثار و شهاد در عرصه ملی و بین‌المللی که این یک حرکت جهادی و بزرگ است.

رئیس هیئت امناء کانون همبستگی فرزندان شاهد در پایان سخنان خود با اشاره به بیانه گام دوم مقام معظم رهبری برای ۴۰ سال آینده گفت: روحانیون انقلابی بدانند که برای انقلاب اسلامی کارهای زیادی داریم و باید برای تحقق و برآورده شدن  اهداف مقام معظم رهبری از روحانیت، شما عزیزان پیشگام شوید. انتظار می‌رود که همچون پدران بزرگوارتان که در دوران دفاع مقدس نقش خود را ایفا کردند شما نیز وظیفه خود را انجام دهید و در صف مقدم باشید. طرح «نائب الشهید» کار بسیار ارزنده‌ای است، خصوصاً در ایام اربعین که واقعا کار پرمحتوا و اثرگذاری بود و انتظار می‌رود که این طرح با قدرت بیشتر و بهتری ادامه پیدا کند.

انتهای پیام/

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *