خانه / آخرین اخبار / استفاده از ابزارهای مدرن برای انتقال فرهنگ ایثار و شهادت امری ضروری است

استفاده از ابزارهای مدرن برای انتقال فرهنگ ایثار و شهادت امری ضروری است

 رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران با تأکید بر لزوم استفاده از راه‌های جدید و مدرن برای انتقال مفاهیم مربوط به فرهنگ ایثار و شهادت و فداکاری‌های دفاع مقدس گفت: نسل جوان ما امروز در معرض خطر قرار دارد و بسیاری از دشمنان در خارج می‌کوشند این نسل را از انقلاب جدا کنند، بنابراین استفاده از ابزارهای مدرن برای ارتباط با این نسل بسیار ضروری است.

 

کهف شاهد: حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید محمدعلی شهیدی روز سه‌شنبه ۱۴ اسفندماه در آیین اختتامیه نخستین جشنواره اینفوگرافیک حوزه ایثار و شهادت رسم سرخ با اشاره به‌پیش رو بودن روز بزرگداشت شهدا، گفت: در زمان تأسیس بنیاد به فرمان امام خمینی (ره) در ۲۲ اسفند ۱۳۵۸ حدود ۳ هزار شهید در کشور شناسایی شده بودند، البته تعداد شهدا بیشتر از این میزان بوده اما بسیاری از افراد به دلیل ترس از رژیم سابق و مشکلاتی که برای آن‌ها ایجاد می‌شد، شهدای خود را به‌صورت مخفیانه دفن کرده بودند و پیگیری هم نداشتند.
وی افزود: از ۲۲ اسفند ۱۳۵۸ تا شروع جنگ نیز تعدادی دیگر از هم‌وطنان و مسئولان کشورمان بر اثر توطئه‌ها و ترورهای دشمنان به شهادت رسیدند که جمع تمام شهدای شناسایی شده پیش از شروع جنگ حدود ۴ هزار نفر بود. این موضوع نشان‌دهنده دید بلند و درایت امام خمینی (ره) بود. در جنگ تحمیلی ۸ ساله علیه کشورمان تا امروز میزان شهدای ما به حدود ۲۳۰ هزار نفر رسیده که خدمات‌رسانی به تمام این عزیزان و خانواده‌های گرامی آن‌ها بخش نخست وظیفه بنیاد شهید و امور ایثارگران است.
نماینده ولی فقیه حوزه مهم دیگر وظایف بنیاد شهید و امور ایثارگران را فعالیت‌های فرهنگی دانست و گفت: تا امروز فعالیت‌های زیادی برای ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه انجام شده است، زیرا همه ما می‌دانیم که پیروزی و بقای انقلاب اسلامی به‌واسطه فرهنگ ایثار و شهادت است و اگر می‌خواهیم همچنان انقلاب اسلامی و کشورمان پیروز و سربلند باشد باید این فرهنگ به نسل‌های بعدی نیز منتقل شود.
معاون رییس جمهور افزود: رهبر معظم انقلاب همواره بر اهمیت این فرهنگ و لزوم نهادینه شدن آن در جامعه تأکید داشته‌اند و شخصاً سفارش کرده‌اند که با خانواده شهدا و جانبازان دیدار کنیم که در همین راستا طرح سپاس را راه‌اندازی کردیم و در صدر آن رییس جمهوری محترم نیز به دیدن این عزیزان می‌روند و تا امروز با بیش از ۱۰۰ خانواده دیدار داشته‌اند.
رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به نامگذاری روز ۲۲ اسفند به عنوان روز بزرگداشت شهدا بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال ۱۳۸۳ و ثبت آن در تقویم رسمی کشور گفت: تا سال ۱۳۹۲ اقدام چندانی برای معرفی این روز صورت نگرفته بود و بر اساس نظرسنجی صورت گرفته در آن زمان میزان آشنایی مردم با روز شهید حدود ۱ و ۷ دهم درصد بود که با اقدامات و برنامه‌هایی که در آن سال برگزار شد این آشنایی به ۱۷ درصد افزایش یافت. با اقدامات انجام شده در سال های بعد نیز این آشنایی افزایش یافت و امروز به رقمی بیش از ۵۰ درصد رسیده است.
وی با تأکید بر لزوم استفاده از راه‌های جدید و مدرن برای انتقال مفاهیم مربوط به فرهنگ ایثار و شهادت و فداکاری‌های دفاع مقدس گفت: ما وظیفه داریم از هر راهی که می‌توانیم اطلاعات و واقعیت‌های جنگ و انقلاب اسلامی را به نسل آینده منتقل کنیم. خانواده‌های شهدا نیز باید در این مسیر خاطرات خود را بیان کنند تا نسل‌های جدید بدانند چگونه بود که صدام با پشتیبانی شرق و غرب در برابر کشورمان شکست خورد. نسل جوان ما امروز در معرض خطر قرار دارد و بسیاری از دشمنان در خارج می‌کوشند این نسل را از انقلاب جدا کنند، بنابراین استفاده از ابزارهای مدرن برای ارتباط با این نسل بسیار ضروری است.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین شهیدی افزود: جشنواره اینفوگرافیک حوزه ایثار و شهادت رسم سرخ اقدام خوبی است که در این راستا انجام شده است، اما نباید به همین مسئله بسنده کرد و مسیر توسعه فرهنگ ایثار و شهادت باید توسط هنرمندان و جوانان و با استفاده از انواع راه‌ها و ابزارهای مدرن همچنان با قدرت و خلاقیت ادامه پیدا کند.
وی تاکید کرد: هنر تاثیر بسیار زیادی دارد و نمونه آن را در سریال‌های مذهبی و تاریخی کشورمان دیده‌ایم و ما باید از ابزار هنر بیشترین استفاده را برای ترویج فرهنگ ایثار، فداکاری و شهادت ببریم. امروز با یک صفحه اینفوگرافیک می‌توان یک مقاله و حتی یک کتاب را خلاصه کرد و به مخاطب ارائه داد. ما دست یاری به سوی هنرمندان و فعالان دراز می کنیم و انتظار کمک از همه شما عزیزان داریم تا با حوزه فرهنگی بنیاد در تعامل باشید.
در پایان این مراسم با حضور حجت‌الاسلام‌والمسلمین شهیدی از برگزیدگان جشنواره اینفوگرافیک حوزه ایثار و شهادت رسم سرخ تقدیر به عمل آمد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *