خانه / عناوین اصلی / تغییر نام «شورای عالی انجمن‌های جانبازان» به «شورای عالی انجمن‌های ایثارگران»

تغییر نام «شورای عالی انجمن‌های جانبازان» به «شورای عالی انجمن‌های ایثارگران»

سخنگوی شورای عالی انجمن‌های ایثارگران گفت: در پی درخواست و عضویت انجمن‌ها و قشرهای مختلف ایثارگران در شورا موضوع تغییر عنوان در دومین جلسه سال جدید شورا مورد بررسی قرار گرفت و تصویب شد.

به گزارش کهف شاهد، امیر عقیقی سخنگوی شورای عالی انجمن‌های ایثارگران گفت: در پی درخواست و عضویت انجمن‌ها و  قشرهای مختلف ایثارگران در شورا «موضوع تغییر عنوان» در دومین جلسه سال جدید شورا مورد بررسی قرار گرفت و تصویب شد. «شورای عالی انجمن‌های جانبازان» به «شورای عالی انجمن‌های ایثارگران» تغییر می‌کند.

وی افزود: ماهیت شورا از ابتدا براساس پیگیری مسائل مرتبط با تمامی قشرهای مختلف ایثارگران اعم از خانواده معظم شهدا، جانبازان، آزادگان و خانواده‌های آن‌ها بنا شده است و همه فعالیت‌های شورا تاکنون در این راستا برنامه‌ریزی و پیگیری شده و خواهد شد و پیشنهاد مسئولین محترمی که تا کنون با آن‌ها جلسه داشتیم و دوستان ایثارگر ما همیشه این بوده که با توجه به نوع فعالیت شورا بهتر است عنوان آن بر همین اساس تعیین شود که نشان دهنده شمول فعالیت شورا در امور جامعه ایثارگران باشد.

عقیقی گفت: از آنجا که شورا کار خود را با سه انجمن بزرگ جانبازان ۷۰ درصد که ثبت شده رسمی در وزارت کشور هستند آغاز کرد، عنوان خود را مختص جانبازان انتخاب کرد. لیکن با توجه به عضویت قشرهای مختلف جامعه ایثارگری از سراسر کشور و همچنین درخواست سایر انجمن‌های ایثارگری از جمله تشکل‌های فرزندان شهدا، آزادگان و قشرهای مختلف جانبازان برای عضویت در شورا و از طرفی عملکرد ۸ ماهه شورا که تمامی جامعه ایثارگری را تحت پوشش دارد، عنوان شورا جامع‌تر شده و به “شورای عالی انجمن‌های ایثارگران” تغییر یافت. همانطور که بارها به این موضوع اشاره شده است، درهای شورا برای عضویت سایر تشکل‌های ایثارگری رسمی کشور کاملاً باز است و می‌توانند برابر اساسنامه آن به عضویت شورای عالی انجمن‌های ایثارگران درآیند.

سخنگوی شورا ادامه داد: هدف شورا دفاع از ولایت و ارزش‌های انقلاب اسلامی و هشت سال دفاع مقدس و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و پیگیری مطالبات جامعه ایثارگری از مسئولین ذیربط و ایفای نقش نظارتی در پیاده شدن صحیح قوانین و مصوبات مربوطه است، البته شورا مسئولین ذیربط را تنها مسئولین بنیاد شهید و امور ایثارگران نمی‌داند(گرچه متولی اصلی بنیاد است) بلکه همه نهادها و سازمان‌های موجود بایستی پاسخگوی مطالبات به حق ایثارگران باشند.

عقیقی در پایان گفت: جامعه ایثارگری کشور بدانند تک تک اعضای شورا که عملکرد  گذشته آن‌ها گواهی خواهد داد، دغدغه‌ای جز پیگیری مطالبات به حق و قانونی جامعه هدف ندارند و نسبت به عهدی که بسته‌اند پایبند هستند و انشاالله تلاش خواهند کرد هر آنچه در توان دارند بکار گیرند و در این راستا از نظرات، پیشنهادات، راهکارها و همفکری ایثارگران استفاده خواهند کرد.

نخستین نشست خبری گزارش ۱۱۰ روزه شورای عالی انجمن‌های جانبازان با حضور رئیس شورا، سخنگو و معاون حقوقی شورا در آذرماه سال گذشته برگزار شده بود که طی آن ساختار انجمن و دغدغه‌های مهم ایثارگران که در این انجمن مورد بررسی قرار می‌گیرد، تشرح شد.

یکی از اقدامات این انجمن که در روزهای پایانی سال ۹۵ انجام شد، تجمع ایثارگران در بنیاد شهید بود. تجمع بزرگ جانبازان و خانواده شهدا صبح روز شنبه ۱۴ اسفندماه ۹۵ در داخل ساختمان بنیاد شهید و امور ایثارگران برگزار شد. این تجمع در دفاع از جامعه ایثارگری و مطالباتشان از ریاست بنیاد و مسئولین مربوطه و در اعتراض به مدیریت‌های ناکارآمد برخی مسئولین بنیاد شهید و امور ایثارگران برگزار شد. در این تجمع چند صد نفر از جانبازان قطع نخاعی، قطع عضو، شیمیایی، اعصاب و روان، بانوان جانباز، خانواده‌های جانبازان و برخی از خانواده‌های شهدا حضور داشتند. جانبازان از استان تهران و شهرستان‌هایی همچون اصفهان، شیراز، مشهد، کاشان، تبریز و… در تجمع مسالمت آمیز در بنیاد شهید و امور ایثارگران شرکت کردند. قبل از برگزاری تجمع و بعد از پایان آن، نامه نگاری‌هایی از سوی شورای عالی انجمن‌های جانبازان با رئیس بنیاد شهید شده بود تا پاسخ مناسب با دغدغه جانبازان دریافت شود. بعد از ارسال چند نامه در این خصوص، قبل و بعد از برگزاری تجمع، اولین پاسخ از سوی دفتر رئیس بنیاد شهید توسط جانبازان این شورا فروردین ماه امسال دریافت شده است.

شورای عالی انجمن‌های جانبازان از انجمن جانبازان نخاعی، خانه نور ایرانیان بصیر(نابینا) و انجمن راست قامتان جانباز(قطع عضو) که نمایندگی اکثریت قاطع جانبازان ۷۰درصد کشور را بر عهده دارند تشکیل شده است. از اواخر سال ۱۳۹۴ مسئولین سه انجمن مذکور به عنوان بزرگترین انجمن‌های ثبت شده کشور که نمایندگی طیف وسیعی از جانبازان ۷۰ درصد را بر عهده دارند به همراه چند نفر دیگر جلسات مستمری را برگزار کردند تا برای حل مشکلات عمومی جانبازان بصورت یکپارچه عمل کنند. بدیهی است هر انجمن نسبت به انجام فعالیت‌های اختصاصی خود راساً عمل خواهد کرد. خروجی این جلسات “شورای عالی انجمن های جانبازان”  شد که برای فعالیت این شورا  اساسنامه‌ای تدوین، تصویب و با تشکیل دبیرخانه رسماً فعالیت خود را آغاز کرد. هیات امنای آن را حسن ابوطالبی، امیر عقیقی، حسین اسرافیلی، حمید جعفری، منصور ع نم نم، اکبر بهرامی، داود حیدری و یوسف مجتهد از جانبازان ۷۰ درصد تشکیل می‌دهند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *