خانه / آخرین اخبار / سهمیه ۲۰درصدی ایثارگران در هیئت علمی دانشگاه

سهمیه ۲۰درصدی ایثارگران در هیئت علمی دانشگاه

به گزارش کهف شاهد، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز سه شنبه ۲۶ بهمن ماه اصلاحات لایحه برنامه ششم توسعه برای رفع ایرادات شورای نگهبان را آغاز کردند.

در بخش ۱۶ لایحه برنامه ششم توسعه اقتصادی اجتماعی و فرهنگی کشور در مواد ۱۰۳ و ۱۰۵ شورای نگهبان یک اصلاح عبارتی در بند ۳ ماده ۱۰۵ را وارد و خواستار اضافه شدن یک ماده الحاق به بخش ۱۶ شده بود.

بر اساس این گزارش نمایندگان مجلس شورای اسلامی همچنین با اصلاحیه ماده ۱۰۳ با اصلاح عبارتی در صورت اذن فرماندهی کل قوا یا الحاق بند ۷ به انتهای بند یک ماده ۴۵ قانون خدمت وظیفه عمومی مصوب ۲۹/۷/۱۳۶۳ موافقت کردند بر اساس این اصلاحیه، فرزندان رزندگان با سابقه حضور در جبهه به ازای هر ماه، فرزندان آزادگان به ازای هر ماه اسارت و فرزندان جانبازان به ازای هر درصد جانبازی یک ماه کسر خدمت از نظام وظیفه خواهند داشت.

بر اساس بند ۳ ماده ۱۰۵ کلیه دانشگاه ها و موسسات آموزشی و پژوهشی و مراکز علمی که از وزارت خانه های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اخذ مجوز نموده اند و دانشگاه  آزاد اسلامی مکلفند حداقل ۲۰ % (بیست درصد) اعضای هیئت علمی مورد نیاز خود را از بین جامعه ایثارگران، شامل فرزندان، همسران شهدا، جانبازان ۱۵% (پانزده درصد) و بالاتر، آزادگان و همسران و فرزندان آن ها، همسران و فرزندان جانبازان ۲۵% (بیست و پنج درصد) و بالاتر، رزمندگان با حداقل ۶ماه سابقه حضور در جبهه که دارای مدرک علمی دکترای مورد تایید وزارت خانه های علوم تحقیقات و فناوری و بهداشت و درمان آموزش پزشکی می باشد و شرایط علمی مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی را داشته باشند حسب مورد از طریق استخدام یا موافقت با انتقال کارکنا دیگر دستگاه ها یا تبدیل وضعیت کارکنان غیر هیئت علمی، چنان که شرایط علمی لازم را داشته باشند تامین و از ابتدا آنها را به صورت عضو هیئت علمی رسمی قطعی با احتساب سوابق آموزش پژوهشی و اجرایی مربوط و تاثیر آن در پایه و مرتبط علمی بدون رعایت صلاحیت های اخلاقی استخدام کنند.

مسئولیت اجرای احکام این ماده به طور مستقیم بر عهده وزیر و رئیس دستگاه مذکور است و در اجرای این حکم مقامات یاد شده مکلف به اتخاذ تصمیم می باشند.

احکام و امتیازات این بند شامل اعضای هیئت علمی فعلی دارای سوابق ایثارگری فوق نیز می شود. همچنین با موافقت نمایندگان مجلس شورای اسلامی یک تبصره به انتهای بخش ۱۶ مربوط به ایثارگران الحاق شد. بر اساس این ماده الحاقی محکومیت موثر کیفری در جرایم امنیتی موضوع اصل اول کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی – تعزیرات، موجب محرومیت از امتیازهای مقرر در این بخش می شود.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *